Idegbecsípődés

Az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz az idegbecsípődés, mely sajnos a sok ülőmunkával járó munkavégzésnek köszönhetően egyre gyakoribb jelenség.

Ellentétben az általános nézettel, az idegbecsípődés nem feltétlenül egy hirtelen rossz mozdulat eredménye, gyakran hosszú időn át alakul ki a szervezetben.

Általában fájdalmas, igaz, a fájdalom mértéke az egészen apró, kellemetlen érzéstől a rendkívül fájdalmasig terjedhet. Vannak olyan esetek, mikor nem is fájdalom, hanem zsibbadás, bizsergés képében jelentkezik.

Idegbecsípődés kialakulása

Idegbecsípődés az ideg vagy az azt körülvevő anyagra helyeződő nyomás következtében, elsősorban a háton és a nyakon szokott kialakulni, de tulajdonképpen bármely testrészt érintheti. Az ideget irritáló nyomás hatására gyulladás alakul ki az érintett területen, ami idővel a fájdalom mellett zsibbadás, érzéketlenség, izomgyengeség jelével mutatkozhat meg. Nem ritka eset az sem, hogy a tünetek nem csak az érintett területeken jelentkeznek, gyakran sugárzik ki esetenként egészen nagy területre.

Idegbecsípődés okai

Az idegbecsípődés mögött a hirtelen, rossz mozdulat mellett sok esetben mindössze annyi áll, hogy az ember mindig egy bizonyos pozícióban ül, de a helytelen testtartás szintén kiváltó ok lehet vagy a test egyoldalú terhelése is, akárcsak a gerincsérv, ahol a gerinc kitüremkedése folyamatos nyomást helyez az idegekre, ugyanígy a csonttörés, egy komolyabb nyaki sérülés, vagy a csigolyagyulladás is.

Az idegbecsípődés okai között megtalálhatjuk továbbá az hízást, illetve vízvisszatartást, valamint az ezekkel összefüggő betegségeket (például a pajzsmirigyproblémákat), különösen veszélyeztetettek a várandós nők.

Idegbecsípődés kezelése

Attól függően, hogy milyen mértékű a becsípődés, a kezelés módja is változó. Mindenképpen fontos, hogy az érintett terület pihentetve legyen, amennyiben a becsípődést a sokszor ismétlődő azonos mozdulat okozza, akkor azt lehetőség szerint kerülni kell.

Egy szakképzett gyógytornász hatékonyan képes javítani a beteg állapotán, az izmok megerősítése mellett a megfelelő testtartás elsajátításában is segítséget adhat. Fájdalomcsillapító illetve gyulladáscsökkentő készítmények a tüneti kezelésben kiválóak. Ha az eset súlyosabb, akkor szájon át szedhető gyógyszerek helyett injekcióval tud segíteni az orvos. Végső esetben műtéti beavatkozásra is sor kerülhet, függően persze attól, mely területen jelentkezik a fájdalom.


close